Oj, en obloggad sjal

| 5 kommentarer

När jag skulle träffa mina stickvänner häromdagen tog jag med min sedan länge färdiga sjal Maia för att få den fotad. För den hade ju alldeles blivit bortglömd här på bloggen!

Stickad i favoritsilkegarnet Sundari 4 ply från Nyansera, och med pärlor i matchande färger som dock knappt alls syns i solen. Tack Jenny och Camilla för hjälp med fotografering och styling – och som vi konstaterade, stickfotograferingen blev betydligt roligare såhär, än med snällt uppställande makar, men som kanske inte har det tålamod och detaljöga för stickningen som VI naturligtvis har ;)

5 kommentarer

  1. Vilket vackert garn! Och sjal, förstås :)

  2. Wow, vad fin!! Gillar när mönstret är så väl definierat och garn och färg super!!

  3. Jättevacker sjal! Jag fotar oftast själv till bloggen men men favorit-blogg-fotograf är min 11 åriga systerdotter, hon tar grymma foton.

  4. En så vacker sjal, vilka färger. Jättefin!

  5. Oh, jättevacker!

Kommentera

Obligatoriska fält är markerade *.

*